Avukat Tutmanın Avantajları Nelerdir?

Ceza davaları söz konusu olduğu zaman avukatların önemi bir kez daha belli olmaktadır. Sanıklar, hürriyeti bağlayıcı ceza alma ihtimali bulunan davalarda, kendilerini avukatla savundukları zaman daha sağlıklı bir süreç yaratılmış olur.

İnternet ortamından bulunan örnek dilekçelere ve dava hakkında haklı olduğu konusunda aşırı kendine güven sonucunda tamamen haklı olduğunuz bir davayı avukat hizmetleri almadığınız için kaybedebilirsiniz. Avukat tutmadan davanızı bizzat kendiniz yürütmeye çalışırsanız bu durum başınıza büyük problemlerin gelmesine yol açabilir.

Hakimlerin vatandaşlar ile avukatlara olan davranışları ve tutumları da birbirinden tamamen farklıdır. Kimi hakimler, hukukçu olmamaları sebebiyle vatandaşlara daha yönlendirici ve açıklayıcı davranabilirler ancak bu kural hakimlerin tamamı için geçerli değildir. Adliyenin soğuk havasında tamamen haklı olduğunuz bir davada kendinizi ifade etmekte oldukça zor anlar yaşayabilirsiniz.

Usul Hukuku Ve Avukat Ücretleri

Davanızı bizzat kendiniz takip etmek istiyorsanız, usul hukukuna iyi bir şekilde hakim olmanız gereklidir. Hukukçuların uzun yıllarını vererek öğrenmek için çalıştıkları usul hukukunu, ihtiyaç duyduğunuz için açıp okuyarak öğrenemez ve kolay kolay anlayamazsınız.

Avukat için ödemekten çekindiğiniz ücret, aklınızdaki kadar uçuk rakamlar olmak durumunda değildir. Davanızı kaybederek büyük cezalara çarptırılmak yerine gerekli ücreti ödeyerek profesyonel avukatlık hizmetleri almanız daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Davanızın aleyhinize sonuçlandığı durumlarda meydana gelecek olan zarar, avukata ödemekten çekindiğiniz ücretten çok daha fazlası olacaktır.